Een bijdage van Ad Kreukniet

   FLO-commissie Marine Verbindingsdienst



Mij is gevraagd om u als lezer van de Vlag en Vonk wat te vertellen over de FLO-commissie Marine Verbindingsdienst en haar activiteiten. Wie zijn wij en wat doen wij?

In de eerste plaats onze missie statement (klinkt zo mooi in deze paarse tijd).

“De FLO-commissie Marine Verbindingsdienst stelt zich ten doel de contacten tussen actief dienende verbindelaren en ex-actieven te onderhouden en te stimuleren.
Teneinde deze contacten te stimuleren en te onderhouden organiseert zij twee maal per jaar een FLO-receptie waarop afscheid genomen wordt van hen die in het voorgaande half jaar de dienst hebben verlaten of binnenkort gaan verlaten. De FLO-receptie is opengesteld voor alle actief dienende verbindelaren en post-actieven en heeft ook het karakter van een kleine reünie”.

Er is uiteraard een hele geschiedenis die voorafgaat aan de manier waarop de commissie tegenwoordig haar werk doet. Ik zal even in het kort wat vertellen over de commissie en haar werk.
In het begin van de jaren ’70 is men gestart met bijeenkomsten in de toenmalige “Oploop Kantine” die gevestigd was in het gebouwtje waar nu REPRO-Noord zijn intrek heeft genomen. De voorloper van de Witte Raaf zeg maar. Een knusse gelegenheid waar je
’s avonds een drankje of hapje kon gaan halen als je geen zin had om je avond aan boord door te brengen. En dus ook een uitgelezen plek om je maten te ontmoeten. Later verhuisden de bijeenkomsten naar het ’t Huys Tijdverdrijf (ook al vergane glorie). In die beide locaties werden op ad-hoc basis bijeenkomsten georganiseerd om als verbindelaar onder elkaar eens gezellig samen te komen en en passant ook even afscheid te nemen van de mannen die de dienst uit gingen. In die tijd was er ook helemaal nog geen sprake van dat je op een door lijnmanagers georganiseerde receptie afscheid kon nemen van je collega’s en vrienden als je de dienst verliet. Het werd aan ieder zelf overgelaten om iets te organiseren. Er was toen ook nog geen FLO-commissie zoals wij die nu kennen. En de hoeveelheid bijeenkomsten verschilden van jaar tot jaar. Soms geen enkele keer en soms wel 3 of 4 keer per jaar.

Zo rond 1982 is er een eerste aanzet gekomen om tot een gestructureerde commissie te komen die het afscheid van collegae ging regelen. De FLO-receptie werd en wordt aangeboden, en georganiseerd door de commissie. Omdat er natuurlijk ook veel operationele plaatsingen bij de Koninklijke Marine zijn en de commissie dus regelmatig mensen kwijt was die voor langere of kortere tijd gingen varen of in het buitenland geplaatst werden is de samenstelling van de commissie nogal eens veranderd. En uiteraard gingen ook de commissieleden eens met FLO waardoor ze niet meer deel uit konden maken van de commissie. Maar hierdoor ging ook veel expertise verloren.
Namen- en adressenlijsten moesten worden overgegeven, financiën moesten worden overgedragen, je contactpersonen en lopende afspraken moesten opgelijnd worden en zo elke 3 á 4 jaar stond er wel een compleet nieuwe commissie.

De commissie zoals die er nu is bestaat uit de voorzitter (altijd een “vakbaas”, voortkomend uit een van de dienstvakken van de verbindingsdienst), een vice-voorzitter, een penningmeester, een secretaris en 3 leden met diverse taken waaronder het bijhouden van onze webpagina.
Onze vice-voorzitter, penningmeester en 1 van de leden zijn al reeds de dienst uit maar hebben besloten bij de commissie betrokken te blijven. Door hun inzet hebben wij ook een meer permanente structuur gekregen.
De commissie bestaat nog steeds voor het grootste gedeelte uit actief dienenden. Maar de ex-actieven hebben een hele goede inbreng in de commissie en kunnen ook de continuïteit waarborgen als een van de leden moet gaan varen of uitgezonden wordt.

Voorafgaand aan elke FLO-receptie wordt er uitgezocht wie de dienst gaan verlaten of net verlaten hebben en zij worden allemaal (ook zij die ooit dienstvak verandering hebben gekregen) opgebeld en persoonlijk door de secretaris uitgenodigd om samen met hun partner afscheid te komen nemen op de FLO-receptie. Uiteraard is het aan henzelf om te bepalen of ze ook daadwerkelijk op deze manier afscheid willen nemen. Er zijn helaas nog steeds veel mannen/vrouwen die teleurgesteld zijn in de Marine of in hun carrière en liever met de stille trom vertrekken. En er zijn ook ex-verbindelaren die het grootste gedeelte van hun carrière buiten de verbindingsdienst hebben gewerkt en liever daar hun afscheid vieren (bijvoorbeeld de mannen en vrouwen van de MIVD). Maar in 75 procent van de gevallen zegt men volmondig “ja graag”. Hierna worden de officiele uitnodigingen verstuurd en worden er advertenties geplaatst in de bekende marinebladen (Alle Hens, Trivizier, Oplinie, etc.) maar ook op websites waar veel post-actieve verbindelaren
informatie halen, om ervoor te zorgen dat de datum en tijd bekend worden. We sturen e-mail en brieven naar onze collega’s en ex-collega’s.
De commissie beschikt over bijna 500 namen en adressen van actieve en postactieve verbindelaren en ook nog eens een kleine 1000 e-mail adressen.
We hebben zoals eerder gememoreerd een eigen website WWW.BRAVOZULU.NL waarop we ons actief promoten en waar ook een forum aan vast zit waar men bijvoorbeeld naar hartelust berichten kan achterlaten of ex-collega’s kan opzoeken. Aan het forum hangt ook een mailing list die regelmatig op de hoogte wordt gebracht van de activiteiten die de commissie ontplooit.
En als resultaat voor het vele werk hebben wij elke FLO-receptie een 2 tot 300 dankbare bezoekers die afscheid komen nemen van hun collega’s. En hieronder zijn altijd een grote schare oudgedienden waarvan sommigen al ruim in de 80 zijn en nog steeds de sfeer en gezelligheid van de Marine Verbindingsdienst niet kunnen missen. Als voorbeeld geef ik u LTZ2OC bd J. Schekkerman sr. die al 26 jaar geen receptie heeft gemist! Over trouw aan de verbindingsdienst gesproken.

Als u zich nu afvraagt waarom wij nu nog steeds deze FLO-recepties organiseren in deze tijd waarin (bijna) alles beter geregeld is, dan wil ik u een stukje tekst meegeven wat ik mocht ontvangen in een e-mail van een van de gasten (een ex-collega) van de afgelopen receptie.

Quote
Heel graag wil ik jou, en uiteraard hierbij alle commissie leden, hartelijk danken voor een ontzettend gezellige middag. Toen ik daar zo rond liep, werd ik me er meer en meer bewust van hoeveel het voor heel veel mensen betekent. En daardoor ging het ook voor mij weer betekenis krijgen.
In het begin ging ik voor het "wij van de Marine"-gevoel. Alleen had ik zo vreselijk mijn buik vol van de marine om diverse redenen (o.a. hoe je na 36 jaar de deur wordt uitgestuurd, of beter gezegd niet gestuurd want ze wisten niet eens meer wie je was).
Nu ging ik alleen voor ex-collega´s, en ik kwam meer en meer tot de ontdekking dat we hier heel zuinig op moeten zijn omdat wij de enige en daardoor unieke groep binnen de marine zijn die dit heeft. Geen dienstvak binnen de KM heeft dit en is in staat om dit te organiseren. Ook al is het al regelmatig geprobeerd; het strandt steeds weer.
Met Jan-en-alle-man pratend, kwam ik tot de ontdekking dat de VBD nog steeds een groep is met een uitstervende mentaliteit. Daar lopen nog steeds mensen rond met het WIJ-gevoel en dat is toch heel uniek in de IK-maatschappij die ook de Marine helaas is geworden (up or out).
Daarom ‘chapeau’ voor jullie die dit nog steeds willen organiseren voor o.a. ons die er al uit zijn.
Unquote



En hier doen we het dus allemaal voor! Het contact tussen actieven en postactieven is enorm belangrijk. Het wordt ook wel eens onderschat hoeveel men eigenlijk de behoefte heeft aan iets vertrouwds. Niet voor niets zijn er ook veteranen dagen die ieder jaar druk bezocht worden.

Verbindelaren komen eigenlijk heel vaak samen en praten ook heel veel met elkaar. Dat doen we op comms-meetingen en op elke andere gelegenheid die we hebben. Niet omdat we nou zo sentimenteel zijn en niet buiten elkaar kunnen. Nee, dat doen we omdat we als verbindingsdienst binnen de Marine een eigen groep zijn met een bijzondere mentaliteit, een eigen taaltje en een hechte band. En de half-jaarlijkse FLO-receptie is de mooiste gelegenheid die we hebben om elkaar weer eens te ontmoeten.

Vooraankondigingen voor de FLO-recepties vind u in de vaste marinebladen, op onze website
WWW.BRAVOZULU.NL en (als we het op tijd aanleveren) ook in de vlag en vonk.

Om het u en ons gemakkelijk te maken de FLO-recepties niet meer te vergeten zullen we ze voortaan op vaste data houden. Noteert u dus maar vast in uw jaaragenda:

Elke 3e donderdag van Mei en November wordt de FLO-receptie gehouden.


Voor dit jaar (2006) is dat dus op donderdag 18 mei en op donderdag 16 november.

Mocht je na dit verhaal de behoefte voelen om ook eens langs te komen op een FLO-receptie, dan ben je als verbindelaar of ex-verbindelaar van harte welkom.

Omdat ik weet dat de Vlag en Vonk ook gelezen wordt door veel VO’s wil ik graag van de gelegenheid gebruik maken om ook de VO’s en ex-VO’s uit te nodigen om eens langs te komen en de sfeer te snuiven. Tenslotte bent u ook een verbindelaar en hoort u er net zo goed bij. Er is vast wel iemand die u kent.


FLO-receptie. De beste gelegenheid om elkaar weer eens te zien !!!




A.Kreukniet
SMJRODVB

Secretaris FLO-Commissie Marine Verbindingsdienst.